Najúspešnejšie predaje nakrátko v histórii

Jesse Livermore predal nakrátko predtým ako sa trh zrútil v roku 1929 a zarobil 100 miliónov dolárov

Jeden z prvých známych krátko-predajcov v histórii amerického burzového trhu, Jesse Livermore prvýkrát skrátil akciové trhy, pred zemetrasením v San Franciscu. Aj keď naozaj nemohol predvídať samotné zemetrasenie, na obchode zarobil 250 000 dolárov a dal mu chuť na predaj nakrátko. Potom short-selloval trh v roku 1907 keď nastal ďalší krach trhu a zarobil 1 milión dolárov. Neskôr v roku 1925 zarobil 3 milióny dolárov.

K veľkým „hráčom“ sa ale pripojil, keď správne predpovedal krach v roku 1929 a predal nakrátko celý trh, ktorý mu pridal na účet neuveriteľných 100 miliónov dolárov – to je skutočne veľa peňazí aj dnes, ale vroku 1929 to bol jackpot.

Príbeh Livermoreho je základom fiktívnej knihy Jesse Livermore: Z nuly legendou Wall Street.

Paul Tudor Jones zarobil 100 miliónov dolárov, keď predpovedal čierny pondelok v roku 1987 a predal nakrátko akciový trh

Paul Tudor Jones správne predpovedal s využitím technickej analýzy a historických údajov, že sa trh v roku 1987 zrúti a otvoril obrovské akciové pozície nakrátko. Dow sa znížil o 22% a odhaduje sa, ze Paul Tudor Jones z
tohto obchodu ziskoval okolo 100 miliónov dolárov.

Krátko potom PBS vydal dokument o Jonesonovi s názvom Trader. Jones kúpil takmer všetky kópie filmu hneď, ako boli na predaj lebo nechcel, aby film niekto videl. Existuje špekulácie, že Jones nechcel aby boli odhalené jeho obchodné tajomstvá.

Andy Krieger predal nakrátko novozélandsky dolár na konci 80-tich rokov a zarobil 300 miliónov dolárov

V roku 1987, investori hneď po čiernom pondelku v panike predávali americký dolár a nakupovali iné meny. Andy Krieger, 32-ročný obchodník správne uhádol, že novozélandský dolár, tiež známy ako “Kiwi”, bol nebezpečne nadhodnotený.

S využitím opcií, ktoré boli v tom čase relatívne novými finančnými nástrojmi, Krieger otvoril krátku pozíciu na Kiwi v hodnote miliónov dolárov. Jeho krátke pozície dokonca prekročili novozélandskú peňažnú zásobu a novozélandsky dolár utrpel 3 – 5 percent straty. Týmto spôsobom Kreiger zarobil jeho zamestnávateľom okolo 300 miliónov dolárov. Krieger získal ako odmenu bonus vo výške troch miliónov dolárov.

George Soros mal krátke pozície na britskú libru a zarobil 1 miliardu dolárov

Späť v deväťdesiatych rokoch, keď Británia prosperovala, George Soros nielenže skrátil libru, ale dokonca si veľa peňazí požičal aby mohol mať otvorenú krátku pozíciu. To bolo v čase, keď bola libra obchodovaná na pevnom kurze (teda jej hodnota bola fixovaná).

Onedlho si britská vláda uvedomila, že by stratila miliardy, ak by naďalej umelo podporovala hodnotu libru. Odstúpili z európskeho mechanizmu výmenných kurzov a libra klesla. Tento predaj nakrátko vyplatil Sorosovi minimálne 1 miliardu dolárov.

John Templeton zarobil 80 miliónov dolárov v priebehu niekoľkých týždňov na Dot-Com bubline

Legendárny investor John Templeton, veterán v predaji nakrátko, urobil svoju najväčšiu a najlepšiu stávku len osem rokov predtým, ako zomrel, v roku 2000, tesne predtým, ako praskla Dot-Com bublina. Nakrátko predal celý rad internetových akcií. Povedal, že to boli najjednoduchšie peniaze, ktoré kedy zarobil.

John Paulson short-selloval subprime hypotéky tesne pred finančnou krízou a zarobil 3 až 4 miliardy dolárov. Zatiaľ čo finanční giganti stále pohotovo kupovali všetky druhy finančných aktív, ktoré boli kryté subprime hypotékami, Paulsonov hedžový fond Paulson & Co vsadil peniaze proti nim a vo veľkom. Presvedčil banky, aby mu predali swapy na úverové zlyhanie (aktíva kryté hypotékami). Potom len sedel a čakal na pád trhu. Jeho hedžový fond zarobil približne 3 až 4 miliardy dolárov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥