Kryptomeny naberú miliardu používateľov, míľnik 100-tisíc dolárov má byť pre bitcoin iba začiatok

Kryptomeny naberú miliardu používateľov, míľnik 100-tisíc dolárov má byť pre bitcoin iba začiatok

Bratislava, 13. február – Stal sa silnou značkou a s trhovou kapitalizáciou 845 miliárd dolárov sčasti i synonymom kryptomien. Bitcoin v posledných týždňoch prechádza dynamickým vývojom. Nie je to nič prekvapivé, podobných cyklov sme už zažili mnoho. Dôležité je interpretovať dianie na pozadí, ktoré signalizuje dlhodobý nárast dopytu investorov po bitcoine. Vďaka tomu aktuálne digitálna mena pokorila hodnotu 50-tisíc USD. Rastová prognóza má konkrétne vysvetlenia z ekonomického aj behaviorálneho hľadiska.

„Pred 30 rokmi sme dostávali výplatu v hotovosti na podnikovej pokladni a potom sme skrývali hotovosť doma, aby ju nenašli zlodeji,“ hovorí odľahčene zakladateľ platformy Fumbi a odborník na kryptomeny Juraj Forgács. Neskôr prišli bankové účty, investičné produkty, platobné karty, internetbanking, bezkontaktné platby.

Pri všetkých vyššie spomenutých službách a inováciách zohrávala silnú úlohu jediná inštitúcia: banka. Trendom finančného sveta pre rok 2024 zostávajú digitálne kryptomeny, ktoré vo svete naďalej zažívajú boom. Práve pri tejto téme je čoraz jasnejšie, že tradičné bankové domy získavajú silnú konkurenciu. Nepomohol im príliš konzervatívny prístup, aký tesne po nástupe kryptomien voči nim zaujali. Medzičasom sa tak presadili iné platformy a pre mladšiu generáciu investorov sa stalo ich používanie absolútne prirodzené.

Na ceste k jednej miliarde používateľov

„V najbližších rokoch počet používateľov krypta presiahne jednu miliardu, možno aj viac,“ hovorí Juraj Forgács. Z čoho vychádza a prečo by to tak malo byť, keď napríklad Slováci ešte neplatia bežne bitcoinom? Na pochopenie ošiaľu, ktorý celá téma vyvoláva, sa musíme pozrieť aj do kútov mimo Európy.

„Trh kryptomien nie je globálne homogénny. Rozdeľuje sa predovšetkým na svetový sever a juh. V Európe alebo Spojených štátoch kryptomeny ešte dlhý čas nebudú hlavným mainstreamovým platidlom pre väčšinu populácie. Úplne inak je to v mnohých regiónoch Ázie, Afriky či Južnej Ameriky,“ vysvetľuje Forgács.

V týchto častiach sveta sa totiž bitcoin ukázal ako lepšia alternatívna v porovnaní s domácou menou. To len zvyšuje potenciál, že do budúcna naberie na hodnote. Práve to je niečo, čo má pre obyvateľov viacerých krajín bojujúcich s vysokou infláciou, ako je napríklad Argentína, vysokú cenu. Povedané inými slovami, kryptomeny sú perspektívny nástroj na uchovanie hodnoty práve v čase, keď inflácia v mnohých štátoch dosiahla nebývalo vysokú úroveň.

Ďalšia perspektíva, ktorá je na Slovensku prakticky neznáma, sa týka dostupnosti bankových účtov. V spomínaných regiónoch zostávajú naďalej milióny ľudí bez bankových služieb. Mobilný telefón majú naopak často aj tieto skupiny obyvateľstva. Je pre nich preto jednoduchšie cez smartfón obchodovať v bitcoinoch či stablecoinoch, ktoré sú kombináciou krypta a klasických peňazí či komodít.

Šikovný krok pre rast bitcoinu

Ako majú ku kryptomenám pristupovať Slováci? „V aktuálnej fáze pôjde naďalej predovšetkým o investíciu a je to tak úplne v poriadku. Nové množstvo peňazí, ktoré prichádzajú do krypta, sa bude nabaľovať. Trh sa tak postupne nasýti. Prinesie to tú výhodu, že už nebude taký volatilný. Krypto sa bude ďalej rozširovať aj u nás, a to čoraz rýchlejším tempom. Na konci vzniknú globálne neštátne peniaze,“ predpovedá Forgács.

Veľké novinky pre kryptosvet postupne pocítime vo všetkých kútoch EÚ vrátane Slovenska. „Legislatíva a nastavenie celého finančného systému sa začínajú prelínať s kryptomenami vďaka novým regulačným rámcom. V prípade EÚ ide o aktivity v podobe regulácie kryptoaktív MiCA. Zvyšuje sa dôraz na ochranu spotrebiteľov, čo vnímam pozitívne,“ dodáva zakladateľ Fumbi.

Aj keď budúcu hodnotu bitcoinu v konkrétnom čase z pochopiteľných dôvodov nikto nemôže garantovať, Forgács konštatuje, že míľnik 100-tisíc amerických dolárov je pre bitcoin len malý, prechodný cieľ. Z optimistických predpovedí však bude podľa neho ťažiť hlavne jedna skupina ľudí: tí, ktorí sa rozhodnú svoju kryptoinvestíciu podržať 5 či viac rokov.

O spoločnosti Fumbi

Fumbi Network, slovenská krypto-investičná spoločnosť založená v 2018, má už viac ako 130 000 používateľov vďaka svojmu jednoduchému prístupu k investovaniu do kryptomien. Spoločnosť zjednodušuje proces investovania a eliminuje potrebu vlastných peňaženiek. Počas udeľovania cien Central European Startup Awards (CESA), Fumbi získalo ocenenie People’s Choice, čo potvrdzuje jeho popularitu a prijatie verejnosťou.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥