Ripple – XRP

Ripple (RTXP) je platobný protokol a sieť pre posielanie a zmenu mien a peňazí. Predstavuje najrýchlejší spôsob, ako previesť peniaze do zahraničia – po celej planéte v priebehu 2-10 sekúnd. Projekt bol spustený v roku 2012 a za jeho vznikom a vývojom stojí firma z Kalifornie. Cieľom Ripple je vytvoriť online platobnú sieť, ktorá umožní ľuďom posielať a vymieňať peniaze bez zbytočných poplatkov a bez prieťahov. V súčasnosti všetko nasvedčuje tomu, že je projekt na správnej ceste. O protokol Ripple totiž prejavilo záujem už viac ako 100 bánk a poskytovateľov online platieb z celého sveta. (Zdroj: Investplus.cz)

Čo je to Ripple?

Hoci je Ripple a jeho XRP mena často označovaná ako kryptomena, nie je to tak úplne pravda. Ide skôr o otvorený platobný systém s vlastnou digitálny menou, ktorú je možné znejúcich v tých bežných „fiat“ menách. Rovnako ako Bitcoin aj Ripple využíva distribuovanú databázu a má svoj vlastný Ripple Transaction Protokol. Má tak niektoré črty decentralizácie, aj keď v menšom meradle než napríklad Bitcoin. Projekt Ripple bol spustený v roku 2012 pod licenciou ISC na technológii C++. Autormi projektu Ripple sú A. Britto, D. Schwartz, R. Fugger, o ktorých ešte v najbližích desiatich rokoch budeme počuť podobne, ako o Billovi Gatesovi či Stevovi Jobsovi.

Ripple je zdieľaná sieť s verejne dostupným zdrojovým kódom (open-source). Sieť je decentralizovaná, takže ju tvoria počítače jednotlivých užívateľov. V sieti nie je žiadny centrálny server, cez ktorý by prechádzali všetky informácie (resp. platby) a ktorý by všetky platby evidoval. Namiesto toho sú v sieti takzvaní overovatelia. Sú to užívatelia, ktorí majú v počítači špeciálny program napojený na sieť Ripple. Overovatelia vzájomne zdieľajú súbor (tzv. Ledger), čo je niečo ako účtovná kniha celej siete. Ledger obsahuje záznamy o všetkých platbách v sieti a aktualizuje sa každých 5 sekúnd. O aktualizáciu sa starajú overovatelia, ktorí zaznamenávajú všetky platby v sieti a potom ich pridávajú do Ledger.

Ripple je tiež označenie pre digitálne menu, ktorá vznikla a je používaná v rámci siete Ripple. Mena sa označuje skratkou XRP, je zameniteľná za ostatné kryptomeny alebo tradičné meny (fiat meny), a patrí medzi kryptomeny s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Mena je deliteľná na 6 desatinných miest, takže minimálna suma v sieti je 0,000 001 XRP. Sieť vznikla za účelom ľahkého, lacného a rýchleho prevodu peňazí cez internet v rámci akejkoľvek meny alebo medzi rôznymi menami. Neobmedzuje sa teda len na menu XRP, ale umožňuje platby aj s ostatnými menami a kryptomenami. (Zdroj: www.ripple.com)

Platobná sieť Ripple

Kým v sieti Bitcoin sa monitorujú informácie o pohybe Bitcoin meny, Ripple umožňuje monitorovať akékoľvek informácie. Vďaka tomu môže monitorovať aj platby s rôznymi menami. Ripple pre ostatné meny nepredstavuje ani tak konkurenciu, ako skôr doplnok pre rýchlejšie a lacnejšie platby.

Sieť Ripple je rovnako ako siete najznámejších kryptomien (Bitcoin, Ethereum, Litecoin) decentralizovaná a funguje na princípe zdieľania verejnej účtovné knihy (Ripple používa Ledger, Bitcoin používa blockchain, resp. po slovensky bločenku). Pri Bitcoine potvrdzovanie transakcií prebieha tzv. ťažbou kryptomeny. Je to zložitý proces, pri ktorom používatelia za pomoci špeciálneho programu spracovávajú záznamy o nových transakciách. Proces ťažby trvá asi 10 minút a neustále sa opakuje. Ripple využíva odlišný prístup, vďaka ktorému je sieť rýchlejšie a energeticky úspornejšia než Bitcoin. Platby v sieti Ripple sa potvrdzujú na základe konsenzu, čo trvá rádovo sekundy.

Platobná sieť na prvom mieste

V prvom rade si musíme uvedomiť, že zatiaľ čo virtuálna mena Bitcoin je primárne digitálne mena, Ripple je univerzálna a decentralizovaná platobnú sieť. V tejto sieti je možné vytvoriť tzv. tokeny, ktoré môžu predstavovať rôzne meny. Či už tradičné (fiat) meny ako je americký dolár alebo euro, tak digitálne meny ako sú Bitcoin alebo Ethereum. Tokeny nemusia nutne predstavovať len meny, ale môžu zastupovať napríklad vernostné body z nákupov, letecké míle, zlato atď.

Ripple tokeny a ich využitie

Ripple získava na obľube ako prostriedok k okamžitej konverzie akejkoľvek meny do inej, a to bez akéhokoľvek sprostredkovateľa. Na rozdiel od Bitcoinu menou XRP, vzhľadom na jej unikátnej štruktúre, síce v žiadnom obchode nezaplatíte, na druhej strane má ale potenciál umožniť oveľa viac obchodov v rade štandardných existujúcich mien. Ripple podporuje tokeny, ktoré môžu predstavovať takmer akúkoľvek meny vrátane fiat mien, ako je dolár alebo len, či kryptomena ako Bitcoin a i špeciálnych „mien“, ako sú letecké míle či vernostné body z nákupov.

Ripple Gateways

Aby ste dostali menu do siete Ripple, musíte svoje reálne prostriedky zveriť špeciálnym užívateľom nazývaným Gateways. Tí pracujú podobne ako PayPal – pošlite im treba doláre a oni vám umožní poslať peniaze cez internet. Rozdiel je však v tom, že PayPal je centralizovaný orgán, ktorý si účtuje značné odmeny a je oveľa menej flexibilné v tom, v akých menách je možné obchodovať.

Porovnanie rýchlosti jednotlivých platobných systémov

Konsenzus je proces, pri ktorom sa overovatelia snažia zhodnúť na tom, aké transakcie v sieti prebehli. Keď teda používateľ A. vykoná transakciu, tak sa celá sieť musí zhodnúť na tom, že táto transakcia prebehla.

Porovnanie efektivity platobných systémov
Porovnanie efektivity platobných systémov

Ledger a Princíp fungovania siete

Leadger je súbor, ktorý obsahuje informácie o všetkých účtoch, o platbách, zostatkoch na účtoch atď. Tento súbor je potreba aktualizovať, pretože v sieti neustále prebiehajú zmeny. Aktualizácia sa vykonáva tak, že sa vezme posledná verzia súboru a pridajú sa k nemu informácie o najnovších platbách.

Hlavné prednosti siete

O potvrdzovanie a overovanie transakcií sa nestarajú všetci užívatelia v sieti. Overujú len vybraní používatelia – overovatelia. Počítače týchto užívateľov sa označujú ako uzly a obsahujú program napojený na sieť. Ak pošlete platbu, tak informácia príde najprv do uzla, ktorý ju zdieľa s ostatnými uzlami. Lenže všetky uzly nemusia v rovnakej chvíli obsahovať záznamy o rovnakých transakciách. Každých 5 sekúnd sa preto overovatelia musia zhodnúť na tom, ktoré z doteraz nezaúčtovaných transakcií potvrdia a ktoré nie. Využíva sa k tomu tzv. Konsenzuálny proces – XRP Ledger Consensus Process.

Jednotliví overovatelia vytvárajú skupiny (UNL – Unique Node List). Pri vytváraní UNL sa kladie dôraz na to, aby bola skupina dôveryhodná a nepodvádzala. Vyberajú sa preto overovatelia, u ktorých sa nepredpokladá, že by sa mohli dohodnúť na spoločnom podvode. Predstavte si napríklad dve veľmi konkurenčné firmy, medzi ktorými panuje až nepriateľská atmosféra. Ak sa tieto firmy na niečom zhodnú, potom sa bude jednať pravdepodobne o pravdu. Zároveň je len malá pravdepodobnosť, že by firmy spolupracovali. A práve takí overovatelia, ktorí sa nebudú spolčovať za účelom podvádzania, tvoria UNL.

Každých 5 sekúnd uzly navzájom porovnávajú získané informácie. Ak sa drvivá väčšina uzlov zhodne na tom, že dostali rovnaké informácie (tj. zaznamenali rovnaké transakcie), tak sa Leadger aktualizuje a všetko sa opakuje znova. Proces je iteratívny, takže ak niektorý z uzlov zaznamená odlišnú platbu, tak sa snažia postupnými úpravami záznamov zjednotiť s ostatnými uzlami. Tak sa docieli, aby sa na konci procesu všetky uzly zhodli na rovnakej účtovnej knihe. Môže sa stať, že niekedy sa aj platná transakcia vyhodnotí ako zlá, takže sa musí opakovane spracovať pri ďalšom cykle. Preto sa ako doba pre potvrdenie transakcie uvádza 5 až 10 sekúnd.

Má tento systém budúcnosť?

Pri centralizovaných bankových systémoch o rýchlosti a nízkej cene platieb nemôže byť reč – prevody trvajú niekedy 3-5 aj viac dní. Možno aj preto o systém Ripple prejavilo mnoho bánk vážny záujem a napríklad nemecká banka Fidor alebo americkej Cross River Bank a CBW Bank už Ripple aktívne používajú. O systém sa ale zaujímajú aj ďalšie banky (napr. Santander, UniCredit, UBS, Royal Bank of Canada a ďalšie), rovnako ako niektorí poskytovatelia online platieb.

Inštitúcie, ktoré už sieť Ripple využívajú

Funguje to tak, že banky do svojho systému zaradia protokol Ripple a umožnia tým klientom využívať všetky výhody. Poskytovatelia platobných služieb (banky, kreditné spoločnosti atď.) Si vytvárajú vlastné platformy, ktoré však nie sú navzájom kompatibilné. Ripple je navrhnutý tak, aby tieto platformy prepojil. Ripple navyše umožňuje vytvárať automatizované skripty. Vďaka tomu napríklad ľahko naprogramujete obdobu Kickstarter: ak účet A do konkrétneho dňa (napríklad 1. septembra) nedostane od ostatných aspoň 100 USD, tak sa nazbierané peniaze automaticky vrátia späť odosielateľom.

Aktuálny kurz Ripple (XRP/USD)

Ripple – graf vývoja kurzu Ripple na Kurzy.cz

História Ripple

Za vznikom projektu stojí spoločnosť Ripple Lab, pôvodne operujúca pod názvom Opencoin. Spoločnosť bola založená v roku 2012. V rovnakom roku bol projekt Ripple spustený, ale jeho história siaha až do roku 2004. Vtedy Kanaďan Ryan Fugger publikoval Ripplepay – predchodcu dnešného Ripple. Nasledovalo niekoľko rokov vývoja a zdokonaľovania systému. Koncept Ripple bol súbežne predlohou pre niekoľko ďalších platobných systémov, ktoré v tej dobe vznikali.

Hodnota meny Ripple

Kurz meny XRP (Ripple) sa udáva najčastejšie voči americkému doláru (USD). Stretnúť sa môžete aj s kurzom voči euru (EUR) alebo Bitcoinu (BTC). Jednotlivé burzy a zmenárne, ktoré Ripple podporujú, môžu mať kurzy trochu odlišné.

Hodnota meny XRP závisí na dôvere užívateľov. Ak sa zvyšuje dopyt po mene, rastie aj jej cena. Pokiaľ naopak o menu Ripple nie je záujem a ľudia ju predávajú viac, než nakupujú, tak cena klesá. Ak by tvorcovia uvoľnili všetky vytvorené mince súčasne, došlo by k znehodnoteniu meny, pretože by ponuka mnohonásobne prevýšila dopyt. V tejto chvíli (začiatok roka 2017) je do systému každý mesiac uvoľnená miliarda XRP, čo sa má opakovať spolu 54 mesiacov.

Vývoj ceny Ripple

Ripple mena XRP nepatrí medza kryptomeny, ktoré lámu rekordy. Radí sa skôr medzi tie stabilnejšie, hoci hovoriť pri digitálnych mien o stabilite je veľa odvážne. Od svojho vstupu na burzu zostával ripple v tieni slávnejších kryptomien, takže sa jeho hodnota držala v rádoch tisícin dolárov. Na začiatku roka 2017 bola hodnota XRP asi 0,006 USD. V priebehu prvej polovice roka však kurz XRP začal strmo rásť. Zastavil sa až v máji 2017 na necelých 0.4 USD / XRP. Na tejto hodnote sa však mena dlho neudržala a počas nasledujúcich troch mesiacov klesla na polovicu.

Centralizovaná mena Ripple

Pri digitálnych menách existuje nemalé riziko kybernetických krádeží, útokov hackerov na sieť a rôznych podvodov. XRP je centralizovaná mena v zmysle, že väčšinu mincí vlastné zakladajúci spoločnosť. Teoreticky tak môže s hodnotou meny výrazne manipulovať, čím by však existenciu meny aj celej siete ohrozila. V záujme spoločnosti však je, aby hodnota a dôveryhodnosť XRP rástla.

Prečo rastie hodnota Ripple?

Firma Ripple vlastní asi 61% XRP, čo pri súčasných cenách zodpovedá hodnote zhruba 12,8 miliardy dolárov (jún 2017). Pokiaľ toto zohľadníme v trhovej kapitalizácii firmy (market capitalization), mal by Ripple podľa CNBC hodnotu viac ako väčšina amerických startupov dohromady s výnimkou štyroch – Uberu, Airbnb, Palantir a WeWork.

Investori do XRP sú tak v stálej neistote, že sa Ripple rozhodne svoj obrovský podiel predať a trh touto menou zaplaví. Niektorí obchodníci, ktorí do tohto startupu naliali 94 miliónov dolárov, by určite nejakú odmenu uvítali. Posledný kapitál vo výške 55 miliónov dolárov firma od investorov získala v septembri minulého roka, kedy cena XRP bola len zlomkom toho, koľko stojí dnes. (Zdroj: Roklen24.cz)

Odvtedy nabrala spoločnosť Ripple na dynamike, čo do určitej miery vysvetľuje aspoň časť prudkého zhodnotenia XRP. Kým Bitcoin má síce oveľa silnejšiu pozíciu na trhu, dnes je pomerne často využívaný špekulantmi ako investičný nástroj. Naproti tomu záujem o Ripple a Ethereum sa v poslednej dobe zvyšuje ako o hlavný prostriedok umožňujúci realizovať obchodné transakcie, pričom Ripple sa rozvíja ako čím ďalej tým obľúbenejší digitálny platobný štandard finančného sektora. Len v apríli 2017 Ripple získal pre svoju platobnú platformu 10 nových finančných inštitúcií a jeho klientmi sú už aj veľké nadnárodné banky, ako je Bank of America, RBC či UBS. Aktuálny zoznam Ripple partnerov a organizácií z finančného i nefinančného sektora nájdete na konci tejto stránky.

Zaistenie dlhodobej stability Ripple

V záujme podpory dlhodobej stability a rozptýlenie takýchto obáv preto spoločnosť Ripple začiatkom roka 2017 oznámila plán štruktúrovaného predaja svojej meny. Do konca roka 2017 dá podľa informácií serveru Coindesk na viazaný účet 88% svojich XRP, teda cca 54 miliárd XRP, v celkovej hodnote asi 11,3 mld. USD, pričom každý mesiac v nasledujúcich minimálne 4,5 rokoch pošle na trh maximálne jednu miliardu. „Rozhodli sme sa zmiesť túto tému zo stola,“ povedal podľa CNBC CEO spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse.

Ťažba v sieti Ripple

XRP sa na rozdiel od ostatných kryptomien neťaží. Tvorcovia Ripple na začiatku vytvorili 100 miliárd XRP, ktoré postupne uvoľňujú do systému. Do obehu sa ale nemusí dostať všetky mince, pretože časť z nich si chcú tvorcovia uchovať. V tejto chvíli je do systému každý mesiac uvoľnená miliarda XRP. Tento krok sa má opakovať po dobu 54 mesiacov.

Ako získať Ripple?

Jediný spôsob, ako získať menu XRP (Ripple), je nákup, respektíve výmena za inú menu. Zoznam zmenární, v ktorých možno XRP zaobstarať, nájdete na oficiálnom webe Ripple na stránke How to Buy XRP. Mena XRP je pre bežné prípady nepoužiteľná, pretože s ňou nikde nezaplatíte. Aj napriek tomu má ale veľmi dôležitý význam. Pri každej transakcii v sieti sa totiž malá časť XRP nenávratne zničí. Môžete to chápať ako malý poplatok za transakciu, ktorý musíte zaplatiť, ale nikto ho nedostane. Každý účet v sieti tak musí obsahovať zostatok v XRP. Poplatok je ale skutočne malý a pohybuje sa rádovo stotín až tisícin centov USD.

Poplatok má zabrániť falošným účtom a používateľom, ktorí by chceli vykonať milióny transakcií súčasne. XRP sa využíva aj v prípadoch, kedy nie je možná výmena dvoch mien v určitý okamih. XRP vytvára niečo ako prevodný most – základná mena sa najprv zamení za XRP a tie sa potom vymenia za požadovanú cieľovú menu.

Ďalšou možnosťou je online obchodovanie s menami. Špekulovanie na rast, ale aj pokles ceny Ripple v krátkodobom i dlhodobom horizonte umožňujú forex brokeri. U brokerov investujete na to, či cena XRP podľa vás porastie alebo bude klesať, bez toho aby ste menu skutočne vlastnili. Obchodovanie na slovenskom trhu umožňuje napríklad broker Plus500, u ktorého si môžete nezáväzne a bez rizika vyskúšať obchodovanie na testovacom demo účte, ktorý broker bezplatne ponúka.

Banky milujú Ripple

Sieť Ripple vznikla v roku 2012 a od svojho vzniku prešla obrovským vývojom. Tým, že podporuje tokeny, ktoré môžu predstavovať vlastne akúkoľvek menu, sa stal Ripple protokolom, ktorý začali implementovať veľké bankové domy. Na jeho rozvoj boli uvoľnené obrovské prostriedky a ako clearingový prostriedok a distribučnú sieť medzi svojimi pobočkami ho začína využívať čoraz viac bánk. Ripple vzhľadom na svoju povahu nemá ambíciu nahradiť tradičné meny. Platobná sieť, ktorá ho podporuje, má potenciál zmeniť spôsob obchodovania v celosvetovom meradle.

Partneri Ripple (Ripple Partners) – november 2017

  1. 77 Bank (七十七銀行)
  2. Accenture
  3. AEON Bank (イオン銀行)
  4. Ainslie Bullion
  5. AirWallex
  6. Akbank
  7. Akita Bank (秋田銀行)
  8. Al Rajhi Bank
  9. ALFAcashier
  10. ANZ Bank
  11. Aomori Bank (青森銀行)
  12. Ashikaga Bank (足利銀行)
  13. AstroPay
  14. ATB Financial
  15. Awa Bank (阿波銀行)
  16. Axis Bank
  17. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)
  18. Bank Indonesia
  19. Bank Leumi
  20. Bank of America Merrill Lynch
  21. Bank of America
  22. Bank of England
  23. Bank of Iwate (岩手銀行)
  24. Bank of Nagoya (名古屋銀行)
  25. Bank of Okinawa (沖縄銀行)
  26. Bank of The Ryukyus (琉球銀行)
  27. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (三菱東京UFJ銀行)
  28. Bank of Yokohama (横浜銀行)
  29. Banquecorp Physical Gold
  30. Barclays
  31. BCS Information Systems
  32. Bexs Banco de Câmbio S/A
  33. Bill & Melinda Gates Foundation
  34. BitcoinIRA
  35. BitGo
  36. Bluzelle
  37. BMO Financial Group
  38. BNP Paribas
  39. Cambridge Global Payments
  40. CBW Bank (Citizens Bank of Weir)
  41. CGI
  42. CIBC
  43. Coast Capital Savings
  44. Commonwealth Bank of Australia
  45. Credit Agricole
  46. Credit Suisse
  47. Cross River Bank
  48. Crypto Facilities
  49. Cuallix
  50. Currencies Direct
  51. Daishi Bank (第四銀行)
  52. Daiwa Next Bank (大和ネクスト銀行)
  53. DBS Bank
  54. Deloitte Touche Tohmatsu
  55. DH Corporation (D+H)
  56. Dinex
  57. dLocal
  58. Earthport
  59. Ehime Bank (愛媛銀行)
  60. Everis
  61. Expanse
  62. Expertus Technologies
  63. eZforex
  64. Federal Reserve System
  65. Fidor Bank
  66. FlashFX
  67. Fukui Bank (福井銀行)
  68. global iD
  69. Gold Bullion International
  70. GSR Markets
  71. Gunma Bank (群馬銀行)
  72. Hachijuni Bank (八十二銀行)
  73. Hiroshima Bank (広島銀行)
  74. HOKURIKU BANK (北陸銀行)
  75. HSBC
  76. HYAKUGO BANK (百五銀行)
  77. Chiba Bank (千葉銀行)
  78. Chiba Kogyo Bank (千葉興業銀行)
  79. Chugoku Bank (中国銀行)
  80. IBM
  81. Infocomm Development Authority of Singapore
  82. Infosys
  83. IntellectEU
  84. International Foreign Exchange (IFX)
  85. Intesa Sanpaolo
  86. Iyo Bank (伊予銀行)
  87. Jaccoo
  88. Japan Post Bank (ゆうちょ銀行)
  89. JPMorgan
  90. Juroku Bank (十六銀行)
  91. Keiyo Bank (京葉銀行)
  92. Krungsri (Bank of Ayudhya)
  93. Macquarie Group
  94. Mastercard
  95. Michinoku Bank (みちのく銀行)
  96. MIT
  97. Mitsubishi UFJ Trust and Banking Corporation (三菱UFJ信託銀行)
  98. Mizuho Financial Group (みずほフィナンシャルグループ)
  99. Monetary Authority of Singapore
  100. MoneyGram
  101. Musashino Bank (武蔵野銀行)
  102. National Australia Bank
  103. National Bank of Abu Dhabi (NBAD)
  104. Natixis
  105. New Forest Capital
  106. NISHI-NIPPON CITY BANK (西日本シティ銀行)
  107. Nomura Trust and Banking Company (野村信託銀行)
  108. Nordea Bank
  109. Norinchukin Bank (農林中央金庫)
  110. North Pacific Bank (北洋銀行)
  111. NPCI (National Payments Corporation of India)
  112. Oita Bank (大分銀行)
  113. ORIX Bank (オリックス銀行)
  114. Oversea-Chinese Banking Corporation
  115. Paycase Financial
  116. Persistent Systems
  117. R3 CEV
  118. Rabobank Nederland
  119. RAKBANK (National Bank of Ras Al-Khaimah PJSC)
  120. ReiseBank
  121. Reserve Bank of India
  122. Resona Bank (りそな銀行)
  123. RIALTO.AI
  124. Royal Bank of Canada
  125. Royal Bank of Scotland
  126. Saldo.mx
  127. SAN-IN GODO BANK (山陰合同銀行)
  128. Santander Bank
  129. SAP
  130. SBI Holdings
  131. SBI Remit
  132. SBI Ripple Asia
  133. SBI Sumishin Net Bank (住信SBIネット銀行)
  134. Scotiabank
  135. Senshu Ikeda Bank (池田泉州銀行)
  136. Seven Bank (セブン銀行)
  137. Shanghai Huarui Bank (SHRB)
  138. Shiga Bank (滋賀銀行)
  139. Shikoku Bank (四国銀行)
  140. Shimizu Bank (清水銀行)
  141. Shinkin Central Bank (信金中央金庫)
  142. Shinsei Bank (新生銀行)
  143. Shoko Chukin Bank (商工組合中央金庫)
  144. Siam Commercial Bank
  145. Singapore Exchange
  146. Skandinaviska Enskilda Banken (SEB)
  147. Smart Token Chain
  148. Sony Bank (ソニー銀行)
  149. Sparro
  150. Standard Chartered Bank
  151. Star One Credit Union
  152. Sumitomo Mitsui Banking Corporation (三井住友銀行)
  153. Sumitomo Mitsui Trust Bank (三井住友信託銀行)
  154. Suruga Bank (スルガ銀行)
  155. SWIFT
  156. TAS Group
  157. Tata Consultancy Services (TCS)
  158. Telindus
  159. Temenos
  160. The PAR Foundation
  161. The Royal Mint
  162. Toho Bank (東邦銀行)
  163. Tochigi Bank (栃木銀行)
  164. Tokyo Star Bank (東京スター銀行)
  165. Toronto-Dominion Bank
  166. Towa Bank (東和銀行)
  167. TransferGo
  168. Tsukuba Bank (筑波銀行)
  169. UAE Exchange
  170. UBS
  171. UniCredit
  172. Union FX
  173. United Overseas Bank
  174. Volante Technologies
  175. Western Union
  176. Westpac Bank
  177. Yachiyo Bank (八千代銀行)
  178. Yamagata Bank (山形銀行)
  179. Yamaguchi Bank (山口銀行)
  180. Yantra Financial Technologies
  181. Yes Bank

Pridružené organizácie Ripple (Ripple Affiliated Organizations) – november 2017

  1. BAFT (Bankers Association for Finance and Trade)
  2. CFDR (Consumer Financial Data Rights)
  3. CFSI (Center for Financial Services Innovation)
  4. Conference of State Bank Supervisors (CSBS)
  5. Faster Payments Task Force (FRB)
  6. Global Payments Steering Group (GPSG)
  7. High Level Advisory Group on FinTech (IMF)
  8. Hyperledger
  9. Interledger Payments Community Group (W3C)
  10. IPFA (International Payments Framework Association)
  11. JS Foundation
  12. NACHA (The Electronic Payments Association)
  13. Post-Trade Distributed Ledger Group (PTDL)
  14. Web Payments Interest Group (W3C)
  15. Web Payments Working Group (W3C)
  16. Whitechapel Think Tank

Komentáre k článku Ripple – XRP (4)

  1. Je to podvod som investoval a prd som zarobil len stále vyzvána tel.automat a ked ho zablokujem tak volá z ineho okresu sak nech mi zavolaju osobne a nie automat a nikde není na nich číslo na internete len klamu ludi

  2. V článku sa nachádza odkaz, kde sa dá ripple kúpiť, ale nie všetci vedia anglicky. Pre neangličtinárov odporúčam článok Ako kúpiť XRP.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥