Psychológia úspešného obchodovania

Každý úspešný obchodník vám určite povie, že ak sa chcete obchodovaním na burze živiť, tak musíte dodržiavať prísne pravidlá peňažného manažmentu a najmä zvládnuť psychologický aspekt. Základné emócie, ktoré musí každý obchodník ovládať sú chamtivosť, strach a nádej.

Chamtivosť

Chamtivosť je hlavný dôvod, ktorý spôsobuje profesionálnym obchodníkom ale aj nováčikom, ktorí sa len učia ako obchodovať na burze skutočnú bariéru k úspechu. V dôsledku chamtivosti obchodníci obchodujú viac ako by mali, nakoľko vstupujú do riskantnejších obchodov a často aj s väčším objemom, ako mali pôvodne v pláne. Treba pamätať, že je nutné identifikovať správnu chvíľu na základe analýzy trhu a kritérií podľa vášho vopred spísaného plánu a nereagovať impulzívne.

Strach

Strach a psychológia davu ovláda ceny trhu. Môže sa prejaviť tým, že obchodník zaváha a vstúpi neskoro do obchodu a tým pádom znižuje potenciál zisku a zvyšuje riziko. Alebo nevstúpi do obchodu vôbec i napriek tomu, že obchod spĺňa všetky kritériá.

Nádej

Nádej sa môže prejaviť vtedy keď obchodník dúfa, že sa trh obráti v jeho prospech aj napriek tomu, že podľa pravidiel mal daný obchod dávno zatvoriť. Je dôležité veriť vo svoje schopnosti ale treba i vedieť kedy akceptovať stratu. Nedovoľte aby sa malé straty stali katastrofou, z ktorej sa váš účet ťažko zotaví. Výstupové stratégie musia byť súčasťou obchodného plánu, ak chcete konzistentne z finančných trhov profitovať.

Rada na záver

Ak už máte trochu skúseností, otvorte si skutočný účet, postačí aj malý. Pokiaľ nie sú v stávke skutočné peniaze, obchodujete inak ako vtedy keď sa len “hráte” na demo účte.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥