Ceny pohonných hmôt sa konečne začínajú stabilizovať

Ceny benzínu a nafty

Za posledný týždeň (14.08 – 21.08) sa ceny pohonných hmôt výrazne nepohli oproti výrazným zmenám v minulých týždňoch. Cena benzínu nám rástla o 0,7 % medzi týždenne, tedao 1,2 centa a cena nafty rástla len o 0,1 %, teda o 0,2 centa. To bolo hlavne spôsobené poklesom cien ropy na medzinárodných burzách ako aj miernym poklesom cien pohonných hmôt na Rotterdamskej burze. To nám môže signalizovať postupný obrat v trende, vďaka postupnému ukončeniu motoristickej sezóny, teda aj nižšieho dopytu, ale taktiež aj vďaka slabším dátam prichádzajúcim z Číny.

Ceny aj za tento týždeň vyzerajú stabilne, keďže na čerpacích staniciach môžeme vidieť cenovky 1,72 €/l a 1,62 €/l pri cenách benzínu a nafty v tomto poradí.

Ostro sledovaná je v súčasnosti aj situácia so zrušením výnimiek o dodávkach ruskej ropy na konci tohto roka, ktoré by mohlo výrazne ovplyvniť produkciu nafty a tým opäť vytlačiť cenu nafty nahor. Problém bude mať aj rafinéria Slovnaft, ktorá má v súčasnosti prispôsobené technológie na spracovanie prevažne uralskej ropy.

V porovnaní s krajinami EÚ a s minulým týždňom sme ostali na 13. mieste v najlacnejšom benzíne a v prípade nafty sme sa opäť posunuli na 11. miesto. Predbehli sme tak Lotyšsko, ktoré v minulom týždni tankovalo o pár centov lacnejšie.

Pripravil Marek Nemky, analytik XTB

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥