Založte si účet v banke: jednoduchý návod

Aké sú podmienky na založenie študentského účtu? Čo musíte spĺňať, aby ste si mohli zriadiť účet v banke? Kedy neplatíte za jeho vedenie žiadne poplatky? Odpovede na tieto otázky a aj na mnohé iné sa dozviete v tomto článku.

Aké podmienky musíte spĺňať na zriadenie bankového účtu

Ak si chcete založiť účet v banke, mali by ste spĺňať tri základné podmienky, tie sú však výrazne menej náročné ako napríklad pri hypotéke. Prvou podmienkou je váš vek – mali by ste mať 18 a viac rokov. Existujú však aj špecifickékategórie účtov, ktoré si môžete otvoriť a nemusíte mať 18 rokov. Hovoríme o detských či študentských účtov, pri ktorých je vekováhranica na ich otvorenie nižšia. Ďalším kritériom je slovenská štátna príslušnosť.

Čo robiť v prípade, že ste občanom iného štátu? Dohodnite si stretnutie v banke a spýtajte sa na podmienky otvorenia účtu v takomto prípade.Niektoré vám rady vyhovejú, v iných budete musieť predložiť trvalý či prechodný pobyt na území SR.

Tretia, a posledná podmienka, ktorú by ste mali spĺňať aj v prípade, že ste slovenským občanom, je priniesť zo sebou občiansky preukaz či cestovný pas. Dnes si však môžete založiť svoj bežný účet aj online.

Výhodné účty pre študentov

Ak teda ešte nemáte 18 rokov, požiadajte o študentský účet. Komu banky zriadia takýto účet? Minimálna hranica je 15 rokov a jeho výhody môžete využívať väčšinou do 26 rokov. Napríklad ČSOB banka má však hornú hranicu posunutú na 28 rokov. V prípade, že priložíte aj potvrdenie o dennom štúdiu, vedenie takéhoto účtu máte väčšinou úplne bez poplatku. Ak nie ste študentom, no spĺňate vekovú hranicu, tiež si môžete takýto účet zriadiť. V tomto prípade však počítajte s mesačným poplatkom za jeho vedenie, ktorý bude aj tak nižší ako pri klasickom účte, pričom služby budú rovnaké.

Nájdem účet, za ktorý nemusím platiť?

Väčšina zákazníkov bánk by mala rada svoj účet bez poplatkov. Je táto možnosť reálna? Áno, ale musíte spĺňať konkrétne podmienky banky. Napríklad ak navštevujete denné štúdium, väčšina bánk vám ponúka bezplatný študentský účet. Bez poplatkov však môžete mať aj štandardný účet – keď splníte podmienky banky. Každá ich má iné – často sa vyžaduje aktívne využívanie účtu a používanie aj iných služieb z jej portfólia. Vtedy vám za jeho vedenie nebudú účtovať žiadne poplatky.

Komentáre k článku Založte si účet v banke: jednoduchý návod (1)

 1. ČSOB má lepšie podmienky, ako VÚB. Ešte by sa hodilo, ak by presun účtu aj hypotéky nebol taký komplikovaný…

  1. Aktívne využívanie účtu
  príjem na účte Pohoda 400 € a na účte Extra Pohodu 1500 €,
  3 pravidelné platby,
  5 platieb debetnou alebo kreditnou kartou.

  2. Využívanie depozít, investícií a úverových produktov
  mesačný zostatok min. 20 000 € pre účet Pohoda,
  mesačný zostatok min. 30 000 € pre účet Extra Pohoda.

  3. Aktívne využívanie účtu podnikateľom
  Fyzická osoba podnikateľ – min. 5 platobných operácií + kreditný obrat 3 000 €,
  Právnická osoba podnikateľ – min. 10 platobných operácií + kreditný obrat 3 000 €.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥