Viete kam investovať?

Najrozšírenejšími alternatívnymi investíciami sú v súčasnosti najmä fyzické investičné zlato, investičné striebro a nehnuteľnosti. Zatiaľ čo v prípade drahých kovov privátni bankári za posledné mesiace evidujú nárast záujmu, v prípade nehnuteľností a pôdy sa záujem prakticky nezmenil.

Na trhu momentálne najviac prevažuje spomedzi kovov jednoznačne nákup zlata. Hneď v závese za ním je aj na striebro, tu však ide o kov, ktorý sa používa hlavne v priemysle a jeho cena je veľmi nadviazaná na jeho vývoj. Ten sa ale v posledných rokoch uberá pozitívnym smerom.

Zlato treba brať pritom hlavne ako uchovávateľa hodnoty. Aj keď za posledných 11 rokov jeho cena každoročne rástla, z dlhodobého hľadiska a pri zohľadnení inflácie sa nedá hovoriť o žiadnom zbohatnutí.

Napríklad v 70-tych a 80-tych rokoch cena zlata stúpala medziročne priemerne dvojciferným tempom, no potom ďalších 20 rokov klesala v priemere o šesť percent ročne. Od začiatku tohto storočia sa zlato podľa prepočtov zhodnotilo v úhrne o 400 percent. Zahraniční odborníci na trh so zlatom mu síce prognózujú rast ešte aj v tomto roku, no do roku 2015 sa očakáva mierny pokles jeho ceny.

Zaujímavé na zlate je aj jeho vnímanie ako všeobecne akceptovaného platidla. Aj preto začínajú investori preferovať kúpu menších kúskov zlata z goldsiver.sk pred jednou väčšou tehlou.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥