Aký je dopad online kasín na ekonomiku Slovenskej republiky?

Ekonomika Slovenskej republiky je pod drobnohľadom nielen politikov či občanov, ale aj mnohých iných subjektov. Poskytuje totiž určitú predstavu o tom, ako sa darí štátu a čo môžu jeho občania očakávať. Najnovšie moderné technológie prinášajú nielen inovácie do sveta ľudí, ale aj financií. Ak sa zaujímate o online priestor, určite ste si všimli online kasína. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako online kasína vplývajú na ekonomiku Slovenskej republiky? Viac sa dozviete v našom článku.

Čím všetkým si prešla ekonomika v posledných kvartáloch?

V posledných rokoch, podobne ako je tomu vo svete, aj na Slovensku, ekonomika dostala rôzne rany zo všetkých strán. S cieľom dosiahnuť prosperitu krajiny musí existovať vyvážená ekonomika. Balans sa dosiahne vyrovnaním príjmov a výdavkov. Výdavkov má Slovenská republika aktuálne viac ako príjmov, takže reálnym scenárom vývoja môže byť aj deficit a to už v roku 2023.

Zaujímavou kapitolou sú online hry a príjmy z online hier do rozpočtu Slovenskej republiky. Trend s prívlastkom online či digitál si získava čoraz viac fanúšikov, pretože je komfortný, nenáročný a jednoduchý. Podobne ako online kasína, ktoré naberajú na popularite priam raketovým spôsobom.

Do roku 2020 pritekalo do rozpočtu najviac financií z klasických, kamenných hier. Pandémia však pozatvárala mnohé kamenné prevádzky a obmedzila tak hazard – a príjmy z neho – na minimum. Čoskoro sa však na trhu objavili nové svetielka – online kasína a herne či hazardné stránky. Všetko sa začalo postupne meniť už v roku 2019, kedy vláda Slovenskej republiky pod vedením Petra Pellegriniho zrušila monopol spoločnosti Tipos – štátnemu podniku, ktorý mal ako jediný oprávnenie na prevádzkovanie online hier. Následne sa trh otvoril aj pre medzinárodných hráčov.

Ktoré sú najlepšie kasíno stránky pre rozpočet Slovenska?

Pre lepšiu a konkrétnejšiu predstavu o dopade online kasín na slovenský rozpočet pri písaní tohto článku sme skúsili zaloviť vo svete online kasín aj my. Preskúmali sme tie najlepšie kasíno stránky na Slovensku a vyskúšali sme ísť na najlepsieonlinekasina.com. Tam sme zistili, že vo viacerých top online kasínach si môžete zahrať naozaj všeličo, jednotlivé kategórie obsahujú napríklad:

  • klasické automaty, tzv.sloty,
  • kartové hry,
  • ruletu,
  • kurzové stávkovanie na športy a mnoho iného.

Každé online kasíno prináša možnosť nových vkladov pre existujúcich hráčov, ale aj nováčikov, motivačné výhry či bonusy, prepracované prostredie a miesto pre trávenie voľných chvíľ. Každý z nás si musí nájsť to, ktoré vyhovuje presne jeho potrebám, možnosti sú takmer neobmedzené. Niektoré  z nich dokonca prijímajú aj kryptomenu Bitcoin. Napriek tomu ale online kasína spadajú pod jurisdikciu Slovenskej republiky, čo znamená, že ich zdanené príjmy a tržby predstavujú príjmy do kasy slovenského národa.

Čo hovoria štatistiky o online hazarde a slovenskej ekonomike

Podľa informácií Ministerstva financií vklady hráčov z online hazardu predstavovali v roku 2019 takmer 26 miliónov EUR, o rok neskôr – v roku 2020 – to už bol takmer dvojnásobok – 50 miliónov EUR. Prekvapil najmä december, ktorý ako ročnú súhrnnú sumu predstavil 303 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2019 je to takmer 12-násobok v priebehu necelých 24 mesiacov. A následne z toho začala profitovať aj slovenská ekonomika.

Rok 2021 priniesol šokujúce čísla. Obyvatelia Slovenska do online hazardu v roku 2021 investovali sumu vo výške 2,23 miliardy eur. Pre lepšiu ilustráciu a porovnanie, je táto suma adekvátna sume, ktorú štátny rozpočet Slovenskej republiky vyčlenil ako dotáciu pre primárne a sekundárne vzdelávanie – všetky základné a stredné školy na Slovensku.

Od týchto súm sa začali odvodzovať aj oficiálne príjmy prevádzkovateľov hazardu v online priestore. V prenesenom význame slova by sme ich mohli označiť za prehru hráčov, ktorí ňou zároveň odčerpali financie z iného súdka a venovali ich na zábavu. V porovnaní s rokom 2019 sa príjmy zvýšili desaťnásobkom a dosiahli hranicu takmer 100 miliónov eur. Ak by sme túto sumu opäť porovnali s rozpočtom Slovenskej republiky, táto suma je vyčlenená na financovanie športu.

Rebríček príjmov do rozpočtu Slovenskej republiky

Rozpočet Slovenskej republiky je vždy zaujímavé sledovať do detailov, nakoľko funguje ako živý organizmus a neustále sa mení. Častokrát aj z týždňa na týždeň, ak sa odsúhlasí mimoriadny príspevok či aktuálna reforma, prípadne príplatky alebo vyplácanie dôchodkov. Nemenej zaujímavé je preto odsledovať aj jednotlivých prispievateľov. Určité odvetvia prispievajú viac ako iné, ale to je bežná prax.

Tiež vás zaujíma, ktoré odvetvia aktuálne prispievajú do rozpočtu Slovenskej republiky najviac? Zostavili sme pre vás prehľadný rebríček top kategórií /aktualizácia 06/2022/ a finančným objemom, vďaka ktorým sa vláde Slovenskej republiky dýcha o niečo jednoduchšie.

Z celkových príjmov do štátneho rozpočtu prispievajú nasledujúce kategórie:

  1. Daňové príjmy – 11 966 204 tis. EUR
  2. EÚ príjmy – 2 169 725 tis. EUR
  3. Dividendy – 438 905 tis. EUR
  4. Ostatné príjmy – 806 179 tis.EUR

Online kasína podporujú slovenskú ekonomiku non-stop

Online hazardné hry a kasína prispievajú do slovenskej ekonomiky takmer nonstop, pretože sa odohrávajú v prostredí, ktoré nie je možné definovať a ohraničiť. Hráme sa tak doma, v práci, na ceste do práce – kasíno a hry máme poruke každú sekundu nášho dňa. Telefón, tablet, prestávka v práci či obedná pauza. Od hry nás už nedelí – ako tomu bolo v minulosti – návšteva kamenného kasína. Momentálne si virtuálne kasíno pekne príde až k nám domov. Stačí sa prihlásiť ako hráč na platformu, zaregistrovať sa, byť online a do pár sekúnd už hráte.

Tento fakt a skutočnosť, že online hazard je súčasťou každodenného života, si už uvedomila aj Slovenská republika a jej vedúci funkcionári. Zrušením štátneho monopolu v roku 2019 pre Tipos sa tak otvoril trh aj pre mnohých iných medzinárodných hráčov, ktorí začali vnímať Slovensko ako potenciálne úspešnú krajinu pre rozvoj a rozmach online kasín. Legalizáciou sa zmiernila a eliminovala tzv. šedá zóna ekonomiky a online hazardu, nelicencované spoločnosti, častokrát prichádzajúce z iných krajín a veľmi často aj s nie práve najčestnejšími úmyslami.

Aká je budúcnosť ekonomiky Slovenska a čo očakávať od online hazardu

Či už chceme alebo nie, musíme jednoducho online hazard a online kasína zahrnúť do top prispievateľov do rozpočtu Slovenskej republiky. V ľudskej povahe je nielen túžba po základných potrebách, ale aj po zábave a rozptýlení. Ľudská duša jednoducho hľadá chvíle, kedy môže vypnúť a len tak sa zabávať. Online kasína a stávkovanie sú prirodzenou súčasťou tejto zábavy. Prinášajú nielen rozptýlenie, ale aj možnosť výhry a zvýšenia stavu osobných financií, všetko je otázkou šťastia.

Štát si môže vybrať dve možnosti. Buď bude online kasína a ich rozmach – najmä v poslednej dobe – ignorovať alebo sa zachová múdro a bude sa snažiť vyťažiť z toho maximum. Slovenská republika je dokonalým príkladom, ako konať racionálne a mať z toho ešte aj úžitok. Každoročné zvyšovanie výdavkov domácností a jedincov do online kasín tomu len nahráva. Vďaka online kasínam a hazardným hrám tak profituje aj krajina a celkovo ekonomika. V budúcnosti sa očakáva rozmach nových online kasíno príležitostí, čo prináša aj nové možnosti navýšenia financií do rozpočtu.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥