Ako zarobiť na poklese trhu – predaj nakrátko (short selling alebo shortovanie)?

Predaj nakrátko je predaj aktíva (menového páru, komodity, kryptomeny, akcie…) bez toho, aby predajca danú vec v čase predaja vlastnil, v snahe získavať z poklesu ceny daného trhu. Ak cena naozaj klesne ako obchodník očakával, tak na transakcii zarobí, ak stúpne, prerobí.

Ak predávate nakrátko, tak dané aktívum nevlastníte, ale si toto aktívum požičiate od iného obchodníka s tým, že nakúpite toto aktívum v budúcnosti na trhu za nižšiu cenu. Po tomto nákupe vrátite aktívum tomu, od koho ste si aktívum požičali. Znie to komplikovane, ale v praxi iba kliknete na obchodnej platforme tlačidlo “Predať” a broker zvyšok urobí za vás.

Shortovanie je obzvlášť ziskové v kríze kapitálových trhov ale treba si byť vedomý rizika. Pri normálnom nákupe je vaše riziko limitované hodnotou toho ktorého trhu. Napríklad ak kúpite akcie (dlhý obchod) firmy ktorá má cenu 10 dolárov za akciu, v najhoršom prípade pôjde cena na nulu a vy stratíte 10 dolárov.

Ak ste ale tú istú akciu predali nakrátko za 10 dolárov v očakávaní, že cena poklesne a cena akcie sa vyšplhala na 100 dolárov za akciu, vaša strata by bola 90 dolárov za akciu.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥